SAHNELERİ SALLAYAN SNEAKERLAR

Rock dünyası, günümüz sneaker dünyasıyla çok bağlantılı görünmese de; bu efsane isimler yüz binlere konser verirken, sahnede sneakerları ile arz-ı endam ettiği gerçeğini değiştiremez. 70’ler 80’ler ve 90’larda sosyal medya hayatımızda yokken sneaker dünyası ilk evrelerini yaşıyordu. İçinde bulunduğumuz dönemde sosyal medya bize neyin en havalı olduğunu söylerken o dönemde hayranı olunan sanatçılar veya sporcular referans alınıyordu. Giydikleri modeller sanatçılarla özdeşleşirken, hem müziklerinin hem de tarzlarının sembolleri haline geliyordu. Gelin hala zevkle dinlediğimiz şarkılara imza atan isimler hangi sneakerlarla görünmüşler bir bakalım.

Reggae müzik türünün Jamaika sınırlarından geçmesini sağlayarak, tüm dünyaya bu müziği yayan Bob Marley’in müzik dışındaki bir diğer tutkusu ise futboldu. Onunla özdeşleşen dansını yaparken ya da futbol oynarken adidasları ile görmek son derece mümkündü. Ayağında en çok görülen ve onun da favori modeli adidas “SL72” idi.

Yarım asırdan fazla bir süredir dünyayı etkilemeyi başaran ve daha da devam edecek olan Rolling Stones’un solisti Mick Jagger sıkı bir Air Max hayranı. Onu gündelik hayatında, kırmızı halıda hatta sahne de bile farklı Air Max modelleriyle görmek mümkün.

Ramones denince akla tek bir model geliyor: Converse Chuck Taylor All Star. Punk sahnesinde moda haline gelen Chuck Taylor ile görmeye alıştığımız grubun erken dönemdeki tercihi Keds’ti. Daha sonrasında üniformaları haline gelen Chuck, Davulcu Tommy Ramone’ye göre çok severek seçtikleri ve giydikleri bir sneakerdı.

Metal müzik hayranlarının yakından tanıdığı Dave Mustaine, Metallica ile yollarının ayrılması üzerine 1983 yılı yazında David Ellefson ile tanışarak Megadeth’i kurdu. Mustaine, iyi bir müzisyen olduğu kadar iyi de bir sneaker koleksiyoneri. Nike Air Pressure, Air Jordan 1, Air Jordan 4, Converse Weapon ve Chuck Taylor All Star modelleri gibi önemli ayakkabılarla sahnede görüntülenen Dave, sneaker dünyasının genişliğini kanıtlar nitelikte.

Freddie Mercury deyince akla eşsiz sahne şovu ve Queen şarkıları geliyor. Ona sahnede hareket rahatlığını sağlayan en önemli etken ise ayakkabı tercihiydi. Adidas “Samba” ve “Hercules” modelleriyle sahneye görmeye alıştığımız Mercury’nin grup arkadaşı ve Queen’in bateristi Roger Taylor’ın da stili adidas ve glitterli pembe Chuck Taylor ile özdeşleşti.

Sahne performansları ve sneakerları ile akla gelen bir diğer ikili ise Axl Rose ve Slash. Guns and Roses’ın ünlü vahşi performanslarında, sahnenin bir yanından diğer bir yanına, üstünde adının yazdığı custom Converse ERX’leriyle koşan Axl Rose bir tarafta; deri pantolonu, imzası olan şapkası, Air Jordan 1 Royal ya da siyah Converse Chuck Taylor All Star’larıyla gitarını konuşturan Slash diğer tarafta tüm izleyicileri kendilerine hayran bırakıyorlardı.

Jon Bon Jovi on Twitter: "Man's best friend #tbt… "

Kendi adını verdiği Bon Jovi grubuyla milyonlarca albüm satışına ulaşmayı başarmış olan rockstar Jon Bon Jovi sıkı bir “ayakkabısever”. Kovboy botlarından sneakera kadar geniş bir ayakkabı koleksiyonu olan Bon Jovi aynı zamanda bir spor tutkunu. Koşu yaparken farklı günlük hayatında farklı markaları tercih eden sanatçı asics Gel-lyte ile koşarken, grubuyla birlikte gerçekleştirdiği fotoğraf çekiminde Air Max 1 ile poz veriyordu.

Sahnede pire gibi oradan oraya sıçrayan Flea’dan bahsedilince akıllara renkli saçları ve göz alıcı stili geliyor. Her zaman dikkat çekmeyi bilen Flea günlük hayatında hemen hemen her markanın sneakerına yer veriyor. Sahnedeki ağırlıklı tercihi ise adidas’ın boost tabanlı ayakkabıları ve Air Jordan 1. Red Hot Chilli Peppers solisti Anthony Kiedis de Flea gibi sıkı bir Air Jordan 1 fanatiği.

Rockstarlar ve sneakerlardan bahsedip Kurt Cobain’i es geçmek olmaz! Kısa kariyerine rağmen en etkili müzisyenlerden biri olan Cobain, aynı zamanda bir stil ikonu haline geldi. Onunla özdeşleşen siyah Converse Jack Purcell sneakerları hala “Kurt Cobain ayakkabısı” olarak bilinir.

Elektro gitarların konuştuğu, solistlerin çılgın performanslarıyla seyirciyi coşturduğu, dünyanın bir dönemine damgasını vurmuş grupların önemli temsilcilerinin tercihlerine hızlı bir bakış attık. Yukarıda adı geçenlerden çok daha fazla rock star tarafından tercih edilen bu sneakerlar; hayat tarzı, rahatlığı ve sayısız modeliyle şüphesiz ki sahne konforu ve şıklığı için vazgeçilmezdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir