SAHNE BİZİM!

Sokak modası ve sneakerın önlenemez yükselişi, klasik moda kalıplarını bir bir yıkmaya başladı. Erkekler kulübü tadında varlığını sürdüren sneaker dünyası da bu değişimden payına düşeni aldı. Aradığı numaraları bulamayan, belli bir renk skalasına sıkışmış ve pek de ciddiye alınmayan biz kadınlar sesimizi yükseltmeye; “Biz de buradayız” demeye başladık. Özellikle sosyal medyanın gücü ile sneaker dünyasına olan tutkumuz ve sevgimiz bir değişimin öncüsü oldu. Bu sayede koleksiyoner olmak, sneaker kültürünü tanımak sadece erkeklere özgü bir şey olmaktan çıktı. Beğendiğimiz çiftin bize uygun numarasını bulamadan eve döndüğümüz günlerden, bir topluluk olup “Hey sevgili markalar, biz bu çiftlerin tüm numaralarının üretilmesini istiyoruz!” diye bağırabildiğimiz günlere geldik. Ne kadar kalabalık, güçlü ve tutkulu olduğumuzu gören büyük dünya markaları, biz kadınlarla elele verip daha güzel ve güçlendirici işler ortaya çıkarmaya başladı. Bu çalışmaların başında tabii ki iş birlikleri geliyor. Başarılı kadınlarla iş birliği yaparak üretilen özel tasarım sneakerlarla; erkek egemen sahnede kadın liderleri desteklemeye, hem de bu liderlerin hikayeleriyle tüm kadınlara ilham vermeye başladılar. Ben de bu yazımda, sayısız iş birliği arasından seçtiklerimi sizler için derledim.

Missy Elliott x adidas

Cep telefonlarının yeni yeni akıllanmaya başladığı, sosyal medyanın chat odaları ve yeni kurulmuş birkaç sosyal ağdan oluştuğu 2000’li yılların başında, Hip-Hop sahnesini alt üst etmiş en önemli isimlerden biri olan Missy “Misdemeanor” Elliott, adidas ile iş birliğine imza atan ilk kadın rapçiydi. Superstar’ın 35. yıldönümü için tasarladığı sneakerın yanı sıra “Respect Me” koleksiyonu ile aklımızı başımızdan almıştı. Bu koleksiyon sneaker dünyasında kadınlar için atılmış en büyük adımlardan biriydi.

Alicia Keys x Reebok

“Çocukluğumdan beri sneaker giyerim” sözleriyle koleksiyonunu anlatan Alicia Keys, hayranı olduğu 5411 silüetinin de içinde bulunduğu bir koleksiyona imza attı. Her açıklamasında kadınların da sneaker dünyasında var olduğuna dikkat çeken Keys, yaratıcılığını farklı bir platformda da başarıyla konuşturdu.

Vashtie Kola x Jordan 

Jordan ile ilk kadın işbirliğini gerçekleştiren DJ, yönetmen, tasarımcı ve Violette markasının kurucusu; Vashtie Kola sneaker tarihi için çok önemli bir imza attı. Dikkat çekici tasarımların arkasındaki kadınların artık ön plana geçmesi gerektiğini düşünen ve Tomboy stiliyle Jordanları sahanın dışına taşıyan Kola’nın tasarladığı gri ve lavanta tonlarındaki Jordan II silüeti oldukça dikkat çekiciydi.

Rihanna x Puma

Soyadını verdiği Fenty markasının ilk adımını 2014 yılında gerçekleştirdiği ve kreatif direktör koltuğuna oturduğu Puma işbirliği ile attı. Puma “Basket” silüetini yeniden yorumlayarak ortaya çıkardığı “Fenty Creeper”in tamamı piyasaya sürüldüğü ilk 3 saat içinde tükendi. Puma ile temellerini attığı Fenty markası, şimdi farklı sektörlerde dikkatleri üzerine çekiyor.

Aleali May x Jordan

Ünlü stilist, model ve influencer Aleali May’in ilk tasarımı olan Air Jordan 1, hem erkekler hem de kadınlar için üretildi ve bu sayede May bu silüetle unisex işbirliğine imza atan ilk kadın oldu. Air Jordan 1 ve Air Jordan 6 silüetleri ile koleksiyonerlerin rüyalarını süsleyen sneakerlar yaratan May; ilk Air Jordan 1 tasarımının genç Aleali’yi, ikincisinin ise kendi stilini yansıtığını söylüyordu. RSVP Gallery’de çalıştığı dönemde en çok giydiği silüet olan Air Jordan 6’yı, “Millenial Pink” rengi ile birleştirerek kendi geçmişine bir gönderme yapıyordu.

Aleali May ve Maya Moore x Jordan 

Kürklü diliyle dikkat çeken ve Dunk Viotech renklerinden aldığı ilhamla tasarladığı ikinci (Court Lux) Air Jordan 1 ve Basketbolcu Maya Moore’un da aynı renk kombinasyonunu kullandığı Air Jordan 10’nun yer aldığı; en sevdikleri silüetleri içeren, kadınlara özel bir Air Jordan koleksiyonu oluşturmak için bir araya geldiler. Daha önceden de farklı Jordan işbirlikleri gerçekleştirmiş, Jumpman’ı temsil eden ilk kadın basketbolcu ve WNBA MVP’si olan Moore bu işbirliğinden bir yıl kadar önce kendi Air Jordan 1 ve Air Jordan 10 tasarımını piyasa sürdü.

Beyoncé x adidas

Beyoncé’nin Ekim 2014’te doğan ve farklı ortaklarla çeşitli işlere imza atmış olan markası IVY PARK, 2019 yılında adidas ile iş birliğini duyurdu.  Queen B,  adını kızı Blue Ivy ve çocukluğunda gittiği Houston’da bulunan Parkwood Park’tan alan markasının adidas ile attığı bu adımı “Bu benim için ömür boyu sürecek bir ortaklık” sözleriyle tanımladı. Bu iş birliğinin ilk koleksiyonu, 2020 yılında satışa çıktıktan 6 dakika sonra adidas’ın internet sitesi üzerinde tükendi. 

Melody Ehsani x Jordan 

Melody Ehsani, kocasının verdiği konser için gittiği Mısır’da  Piramitleri gezmiş ve en sevdiği renklerden oluşan tırnak tasarımının fotoğrafını çekmişti. Bu fotoğraf ona “Fearless Ones” serisinin en ses getiren tasarımlarından biri olan Air Jordan 1’ını yaratırken ilham oldu. 23. günde duran tarihi ve 2.30’a ayarlı saat detaylarıyla dikkatleri üzerine çeken bu tasarımın orta tabandaki “If you knew what you had was rare, you would never waste it” (Sahip olduğun şeyin nadir olduğunu bilseydin asla boşa harcamazdın) cümlesi ise Ehsani’nin en iyi arkadaşlarından birinin ona verdiği bir tavsiye mesajından alıntı. Ehsani’nin diğer bir iş birliği ise Women’s Air Jordan OG tasarımıydı. 3M detayları ve kiraz amblemi ile dikkat çeken tasarım “Women History Month”’da (Kadın Tarihi Ayı) piyasaya sürüldü. Kiraz sembolünün yaşamdaki bolluğu, korumayı ve bereketi temsil ettiğini söyleyen tasarımcı, silüetin diline işlediği mesajla bu açıklamayı ölümsüzleştirdi. Bu sneakerın çeşitli semboller ve ilham verici alıntılar içeren kutusu da özel olarak tasarlandı.

Girl on Kicks x Reebok 

Uzun zamandır sneaker dünyasının içinde olan, Girls on Kicks blogunun kurucusu Sanne Poeze’nin “It’s a Man’s World” kampanyası kapsamında Reebok ile gerçekleştirdiği iş birliği geçen yılın en dikkat çekici işlerindendi. Tasarımıyla güçlü bir mesaj vermek isteyen Poeze, feminizmle ilişkilendirilen mor rengini özellikle seçti. Reebok Daytona DMX modeline yorum getiren blogger bu sneakerla, kadınların güçlü olmak için kadınsılığı geri planda bırakmak yada sert görünmek zorunda olmadıklarının altını çizdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir