PORTFOLYO ANALİZİ: KANYE

Kanye West’in her dönem müzik dünyasına olan sarsıcı etkisi tartışılmaz bir konu. Fakat Kanye, yalnızca müzisyen olarak anılmanın pek de tatmin edici olmadığı düşüncesini moda sektöründeki başarısı ve yer aldığı güçlü projeler ile gözler önüne seren bir sanatçı. Üstelik geçtiğimiz aylarda bu çok yönlü başarılarının sonucu olarak, Forbes dergisi tarafından resmi olarak milyarder kabul edilmişti. Kanye’nin her sezonda ilgi gören markası Yeezy sayesinde sayesinde 1.3 milyar dolar serveti olduğu açıklandı.

Müzik, moda, sosyal medya, üstüne bir de son dönemlerde yaşadığı ağır mental rahatsızlar da eklenince Kanye, bir süre daha gündemden düşmeyecek gibi görünüyor. Bunları bir yana koyarsak Kanye West’in sanat dünyasındaki etkisi, sanatçının lise döneminde hazırladığı portfolyosunun “Antiques Roadshow” adlı programda yer almasıyla oldukça dikkat çekiciydi. Küçük bir detay verecek olursak, programı sunan ve sanat eserlerini değerlendiren sanat tarihçisi Laura Woolley, Kanye’nin kuzeninin eşi. Wolley, programı sunduğu esnada “Eşim Kanye West’in ilk kuzeni.” diyerek bunu zaten belirtmişti. Bu bağ ve portolyo değerlendirmesi arasındaki ilişki, birçok kişi için öne çıkan nitelikte. Eserler gerçekten başarılı mı, yoksa bu bir çeşit akraba olumlaması mı siz karar verin. Ben de Kanye’nin sanat dünyasına kattığı başka bir özelliğini size aktarmış olayım.

Kanye’nin eserlerinin sergilendiği dört dakikalık klipte, sanat uzmanı Laura Woolley, Kanye’nin grafit, guaj, karalama çizimler dahil olmak üzere, çeşitli teknikle düzenlenmiş portfolyosunu değerlendirirken, her birinin “son derece iyi” olduğunu ifade etti. Woolley ayrıca portfolyo hakkında: “İşte Kanye West tarafından yapılan sanat portfolyosu! Bu çok büyük bir portfolyo: göstermek için sadece birkaç parça seçtik, ancak çok sayıda var. Beni bu parçalara çeken şey, birçok insanın müzik kariyerinin dışında bir sanatçı olarak ne kadar yetenekli olduğunun farkında olmamasıdır. Bence bu eserler bir sanatçı olarak sıra dışı bir tesis sergiledi ve ben bu grubu seçtim çünkü çalıştığı farklı ortamları gösteriyor.” sözlerini de ekledi. Söz konusu Kanye olduğunda, müzik kariyeri dışında ne kadar yetenekli olduğununun farkında olmama düşüncesi eminim birçok kişinin yüzünde ister istemez bir tebessüm oluşturuyor. Çalışmaların 1995 yılında, Kanye henüz 17 yaşındayken Chicago’daki Polaris Charter Academy’de lise ikinci sınıftayken yapılmış. İşlerin değeri ise, açık artırmada 16.000 ile 23.000 dolar arasında olacağı tahmin ediliyor.

Tüm bu yorumlar ve biçilen pahada, kuzen eşi faktörü olup olmadığı sorularını da akıllara getirirken; klipte yer alan eserler, daha önce New York sokaklarında rastladığım, üç adet kara kalem çiziminin 30 dolara satıldığı zamanları aklıma getirmiyor değil. Yine de klipten aldığım görseller ile sanat eserlerini derlediğim bu yazıda sizlere Kanye aracılığıyla ilham vermeyi diliyorum.

Kanye’ye ait bu tamamlanmamış grafit çizim aynı zamanda başlıksız bir eser. Dolayısıyla içeriğiyle ilgili spesifik bir bilgiye ulaşamıyoruz. Bu çizimin finalinin ne şekilde sonuçlanacağıyla ilgili tahmin yürütmek zor olsa da, teknik açıdan etkileyici bir iş olduğunu görebiliyoruz.

Tahmini Fiyat: $2,000–3,000.

Bu guaj tabloda ise karşımıza yine bir yüz çıkıyor. Bu kez, bir önceki çizime göre hatlar daha belirsiz. Kim bilir, belki Kanye’nin guaj boyaya olan hakimiyeti daha az, ya da bu işinde açılara kendi yorumuyla yön vererek soyut bir eser yaratmak istedi… Sonuç ne olursa olsun 3,000-5,000 dolar değerindeki bu çalışma, Kanye hayranları için bile onunla ilgili yeni bir bakış açısı daha kazandırıyor.

Tahmini Fiyat: $3,000-5,000. 

Burada da Kanye, karşımıza farklı bir teknik ile çıkıyor. İki parçadan oluşan bu eser, birçok kişinin lise hayatında denediği karalama tekniğiyle yaratılmış. Renklendirilen alanın siyah boya ile kaplanarak, ardından boyalı alanı kazıma sonucu elde edilen resimde Kanye West, Chicago’nun doğasından aldığı bir ilhamla bir eser ortaya çıkarmış.

Tahmini Fiyat: $5,000-7,000. 

Burada tam olarak ne gördüğümüzü açıklamak da zorlansak da, en azından genç Kanye’nin hayalgücünden yoksun olmadığını görebiliyoruz. Ayrıca, Kanye’nin portrelere olan ilgisini de fark etmek zor değil. Kübist akımdan etkilenmiş olabileceğini, abartılmış yüz hatlarındaki detaylarda görüyoruz. Teknik ve kavramsal açıdan değerlendirildiğinde bu eser, diğer işlerine kıyasla oldukça ilgi çekici. Çapraz çizilmiş zincirler, devasa sivri kulaklar, ve bongu anımsatan obje çizimlerinin bu görüşümüzü desteklediğini düşünüyoruz.

Tahmini Fiyat: $6,000-8,000. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir