LES BENJAMINS “MİSTİK YOLCULUK”

Hayata karşı yepyeni bir bakış açısını kutlarcasına LES BENJAMINS İlkbahar/Yaz 2022 koleksiyonu, karantina süreci sonrası heyecanla dolup taşan ruhumuzu yansıtıyor.

LES BENJAMINS markasının kreatif direktörü Bünyamin Aydın, koleksiyonun asıl ilham noktasının Jacques Majorelle olduğunu söylüyor. ”Bu koleksiyon için onun tarihini iki kısma ayırdım: Birinci kısım tamamen onun insan çizimlerine ve özellikle Kasbah’daki insanları resme aldığı tablolarına adandı. Koleksiyonun ikinci kısmı ise ikonik Majorelle Bahçesi’nin mavi hikayesiyle harmanlanmış tasarımından ilhamını alıyor.”

Bu sezonun baskın retro dokunuşları, renk paletindeki ‘Majorelle’ mavisi, ‘Citroen’ sarısı ve sıcak portakal tonlarının derin kromatik etkilerini de ön plana koyarak kadın ve erkek koleksiyonunu etkiliyor. Aynı zamanda desenli kumaşlar da değişken bir etki yaratarak ruhumuzun kendini bulmak isteyen yanını canlandırıyor.

”Beni şimdiki zamandan alıp götürecek, bu anı unutmamı sağlayacak ve beni yarına taşıyacak mistik bir yolculuğa ihtiyacım olduğunu hissediyordum, ” diyor Bünyamin Aydın.” Majorelle Bahçesi her zaman beni derinden etkilemiştir ve Marakeş’i daha yakından incelediğimde içimden bir ses bu sezon kesinlikle burayı ziyaret etmem gerektiğini söyledi” diye de ekliyor.

Bu doğrultuda 1970’lerin her an her yerde boy gösteren ruhu koleksiyon boyunca renkli ve canlı kumaşlarla, jakar çizgiler ve çarpık halı motifleriyle varlığını belli ediyor. Aynı zamanda Marakeş’teki Majorelle Bahçesi’nden ilhamını alan çiçek dantelli organza kumaşlar, Doğu kültürlerinin otantik benliğini yansıtan çağdaş dokunuşları sergiliyor.

Djellabah, kaftan ve şalvar gibi geleneksel Doğu kültürünün terziliğinden yararlanarak hazırlanan kadın ve erkek giyim parçaları sokak modasından taşıdığı elementlerle trend bir stil ortaya koyuyor. Çiçek ve kuş desenleri ve kazaklar, bakırlar ve deriler üzerindeki işlemeler tamamen geleneksel el yapımı ürünlerden ilham alınarak yapıldı. Koleksiyondaki ürünlerin üzerinde bulunan sembol de mistik yolculuğu ve spiritüel yeniden doğumu temsil ediyor. Bünyamin Aydın, LES BENJAMINS SS22 koleksiyonu için, ilk kez İlkbahar Yaz 2021 koleksiyonunda iş birliği gerçekleştirdiği sanatçı Neil Reitt ile iki tablo için olmak üzere iş birliğine devam ediyor. Resimlerden bir tanesi Majorelle bahçesini temsil ederken diğeri ise kesbah ve semtleri temsil ediyor. Neil Reitt’in tabloları ise koleksiyon tasarımlarında baskılar ile hayat buluyor.

”Çifte bir yaşam sürüyorum ve Türk kökenimle gurur duyuyorum. Bir şeyleri yan yana koyup birleştirmek her zaman benim için bir teknikti ve bunu da Almanya’da yetiştirilmemin bir yansıması olarak görüyorum. Dolayısıyla bu koleksiyon da benim bu çifte yaşamımın bir yansıması, içimizdeki sesi arama yolumuzun Doğu kültürüyle de harmanlanarak hayal gördüren yolculuğuyla buluşması olarak yerini alıyor. ”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir