LES BENJAMINS “FORGOTTEN PACENOTES”

LES BENJAMINS, Sonbahar/Kış 2021 erkek ve kadın koleksiyonu için yarış kültürünü başlangıç noktası olarak ele alıyor ve kültürel köklere geri dönüşü vurguluyor.

LES BENJAMINS kurucu ve kreatif direktörü Bünyamin Aydın’ın tasarladığı, Türkiye’nin ralli ikonları olan Serdar Bostancı, Renç Koçibey ve Ali Sipahi gibi isimlere saygı duruşu niteliğindeki koleksiyon, 70’li ve 80’li yılların Türk ralli kültürüne ayna tutuyor. Forgotten Pacenotes kadın koleksiyonunda ise, Türkiye’nin ralli mirası ile Fransız pilot Michèle Mouton’un ikonik stilinden esinleniliyor.

Klasik yarış kıyafeti kodları, yeni standartlarla buluşarak alt üst ediliyor, motor sporlarından ilham alan tasarımların dinamiği, yeni bir oran ve işlev duygusu yaratmak adına atletik bir çizgide birleştiriliyor.

”Rally-Style ve ”Crash&Repair” olarak ikiye ayrılan koleksiyonda yer alan tüm tasarımlar, pilotların, zihinsel hazırlığından başlayarak gerçek yarışa kadar süren döngüsünü konu alıyor. Bu bağlamda stil ve performans; koleksiyonun ruhani ve işlevsel sütunlarını oluşturuyor. Bu döngü göz alıcı mora çalan kırmızı kesik çizgilerle, toprak tonlarında cesur desenlerle ve farklı kumaşların yarattığı dokularla zengin bir renk paleti oluşturmakla beraber, aslında bir ralli öyküsünü tümüyle anlatıyor.

Nostaljik yarış üniformalarının keskin bir sokak kültürü dokunuşuyla yeniden yorumlandığı LES BENJAMINS FW21 koleksiyonunda, normalde bir arada bulunamayacağı düşünülen renk ve dokuların bir arada kullanılması bu koleksiyonun temellerini oluşturuyor. Sunulan koleksiyon, rallinin cüretkarlığı ve sokak kültürünün zıtlıklarını yansıtarak yeniden yorumlanıyor. Sonbahar/ Kış 2021 koleksiyonu, parlak sponsor logolarıyla süslenmiş ağır modifiye arabaları, rallinin bir parçası olan vahşi manzaraları ve enkazları sıradışı tasarımları ve kullandığı doku  ve renklerle bir ralli atmosferini bütünüyle hissettiriyor.

Konforlu estetik, koleksiyonun merkezinde yer alıyor, Bünyamin Aydın, zanaatkar bir hisle doğal kumaş işlemlerine bu koleksiyonda çokça yer veriyor. Erkek ve kadın giyim koleksiyonunda ağırlıklı olarak; yıpranmış halı jakarlara, yünlü hırkalar üzerine yağ sızıntısını andıran baskılarına, doğal bakır ışıltısına, baskılı denimlere, el örgüsü giysilere ve bitkisel deriye yer veriliyor.

Bünyamin Aydın, gerçek insanlar için yapılan gerçek giysilere olan ilgisini yansıtmak adına, sokak kültürü ve geleneksel mirasın zenginliği kombinasyonuna dayanan, köklerini çağdaş uyumlaradan alan bu çok kültürlü koleksiyonu hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir