Bu yıl 93.sü gerçekleşecek olan Oscar Ödülleri (Akademi Ödülleri) adaylarını açıkladı.

15 Mart Pazartesi günü yapılan basın toplantısında, Priyanka Chopra Jonas ve eşi Nick Jonas’ın sunumuyla adaylar duyuruldu.

Pandemiden ötürü bu yıl sinema salonlarında izlenme azaldığı için dijital platformlara daha geniş bir yer verildi. 93. Akademi Ödülleri Adayları arasında, ‘Mank’ 10 daldaki adaylığıyla lider oldu. Onu 6 daldaki adaylıklarıyla,’Nomadland’, “The Trial of the Chicago 7”,  ‘Minari’, “Sound of Metal” ve “The Father” takip ediyor. ‘’ Promising Young Woman’ ise 5 adaylıkla listedeki yerini aldı.

Bu yıl Pandemiden dolayı Oscar Ödülleri normalden daha geç bir tarihte düzenlenecek. Yine bu sebeple törenin ne şekilde düzenleneceği hala belirsiz.

Bu yıl Oscar tarihinde bir ilke imza atıldı ve Emerald Fennell ve Chloé Zhao aynı yıl içerisinde iki kadın yönetmen olarak aday gösterildi ve bununla birlikte de cinsiyet eşitsizliği konusunda bir tabu yıkılmış oldu.

Akademi Ödülleri 25 Nisan’da sahiplerini bulacak. Tören, Los Angeles’ın tarihi Union Station binasında gerçekleşecek ve yıllardır Oscar Ödül Töreni’ne ev sahipliği yapan Dolby Theather’da düzenlenecek.

İşte 93. Oscar Ödülleri Adayları;

En İyi Film

Mank

Minari

The Father

Nomadland

Sound of Metal

Promising Young Woman

The Trial of the Chicago 7

Judas and the Black Messiah

En İyi Yönetmen

Emeral Fennell – Promising Young Woman

Chloé Zhao – Nomadland

David Fincher – Mank

Lee Isaac Chung – Minari

Thomas Vinterberg – Another Round

En İyi Kadın Oyuncu

Frances McDormand – Nomadland

Vanessa Kirby – Pieces of a Woman

Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom

Carey Mulligan – Promising Young Woman

Andra Day – The United States vs. Billie Holiday

En İyi Erkek Oyuncu

Gary Oldman – Mank

Steven Yeun – Minari

Anthony Hopkins – The Father

Riz Ahmed – Sound of Metal

Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

Amanda Seyfried – Mank

Youn Yuh-jung – Minari

Olivia Colman – The Father

Glenn Close – Hillbilly Elegy

Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

Paul Raci – Sound of Metal

Leslie Odom Jr. – One Night in Miami

Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7

Daniel Kaluuya – Judas and the Black Messiah

Lakeith Stanfield – Judas and the Black Messiah

En İyi Özgün Senaryo

Minari

Sound of Metal

The Trial of Chicago 7

Promising Young Woman

Judas and the Black Messiah

En İyi Uyarlama Senaryo

Chloé Zhao – Nomadland

Ramin Bahrani – The White Tiger

Kemp Powers – One Night in Miami

Florian Zeller ve Christopher Hampton – The Father

Sacha Baron Cohen ve yazar ekibi – Borat Subsequent Moviefilm

En İyi Belgesel

Time

Collective

Crip Camp

The Mole Agent

My Octopus Teacher

En İyi Uluslararası Film

Another Round (Danimarka)

Collective (Romanya)

Better Days (Hong Kong)

The Man Who Sold His Skin (Tunus)

Quo Vadis, Aida? (Bosna Hersek)

En İyi Animasyon Film

Soul

Onward

Wolfwalkers

Over the Moon

A Shaund of the Sheep Movie

En İyi Görüntü Yönetimi

Erik Messerschmidt – Mank

Joshua James Richards – Nomadland

Dariusz Wolski – News of the World

Sean Bobbitt – Judas and the Black Messiah

Phedon Papamichael – The Trial of the Chicago 7

En İyi Kurgu

Nomadland

The Father

Sound of Metal

Promising Young Woman

The Trial of the Chicago 7

En İyi Yapım Tasarımı

Mank

The Father

Tenet

News of the World

Ma Rainey’s Black Bottom

En İyi Kostüm Tasarımı

Mank

Mulan

Pinocchio

Emma

Ma raineys black bottom

En İyi Saç ve Makyaj Tasarımı

Mank

Pinocchio

Emma

Hillbilly Elegy

Ma Rainey’s Black Bottom

En İyi Görsel Efekt

Mulan

Tenet

The Midnight Sky

Love and Monsters

The One and Only Ivan

En İyi Ses

Soul

Greyhound

Sound of Metal

News of the World

The Midnight Sky

En İyi Müzik

Mank

Minari

Soul

Da 5 Bloods

News of the World

En İyi Şarkı

Speak Now-One Night in Miami

Hear My Voice – The Trial of the Chicago 7

Fight For You – Judas and the Black Messiah

lo Sì (Seen) – The Life Ahead (La Vita Davanti a Se)

Husavik – Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

En İyi Kısa Film

The Present

White Eye

Feeling Through

The Letter Room

Two Distant Strangers

En İyi Kısa Animasyon

Opera

Burrow

Yes-People

Genius Loci

If Anything Happens I Love You

En İyi Kısa Belgesel

Colette

Do Not Split

Hunger Ward

A Love Song for Latasha

A Concerto Is a Conversation