Sinema,televizyon ve müzik dünyasının ödül törenleri bu yıl pandemi nedeniyle dijital olarak yapılsa da hala coşkulu bir şekilde devam ediyor. Bunlardan biri olan ve bu yıl 74.’sü gerçekleşen BAFTA Ödülleri 10 Nisan günü Açılış Gecesi ve 11 Nisan günü Kazananların Duyurusu olmak üzere iki gecede gerçekleşti. 

Neredeyse tamamen online olarak 11 Nisan’da gerçekleşen törenle ödüller sahiplerini buldu. 

Londra’daki Royal Albert Hall’de gerçekleşen ve Edith Bowman ve Dermot O’Leary ’nin ev sahipliği yaptığı törende, Priyanka Chopra Jonas,Hugh Grant,James McAvoy gibi ünlü isimler de sunucu olarak ödülü açıklayan isimler arasındaydı.

Bu yıl en çok adaylık alan yapımlar arasında yedişer adaylıkla  göze çarpan ’Nomadland’ ve ‘Rocks’ olurken, onları 6’şar adaylıkla ‘Minari’, ‘Promising Young Woman’ ve ’The Father’ izlemişti. 

11 Nisan’da gerçekleşen törende ’Nomadland’,  En iyi film, En iyi Kadın Oyuncu, En İyi Yönetmen ve En İyi Görüntü Yönetmeni dalında ödülleri topladı.

Bunun yanı sıra, ‘Promising Young Woman’, ’The Father’, ‘Soul’, ‘Sound of Metal’ ve ‘Ma Rainy’s Black Bottom’ filmleri de birden fazla ödül kazanan filmler oldular. 

İşte 74.BAFTA Ödülleri Sahipleri;

En İyi Film- ‘Nomadland’

En İyi İngiliz Filmi- ‘Promising Young Woman’

En İyi İngiliz Kısa Film- ‘The Present’

Yabancı Dilde En İyi Film- ‘Another Round’

En İyi Kadın Oyuncu- Frances Mcdormand – ‘Nomadland’

En İyi Erkek Oyuncu- Anthony Hopkins – ‘The Father’

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu- Yuh-Jung Youn – ‘Minari’

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu- Daniel Kaluuya – ‘Judas and the Black Messiah’

En İyi Yönetmen-Chloé Zhao – ‘Nomadland’

En İyi Belgesel- ‘My Octopus Teacher’

En İyi Animasyon Film- ‘Soul’

En İyi İngiliz Kısa Animasyon- The Owl and the Pussycat

En İyi Özgün Senaryo- ‘Promising Young Woman’ – Emerald Fennell

En İyi Uyarlama Senaryo- ‘The Father’ – Christopher Hampton, Florian Zeller

En İyi Müzik-Soul – Jon Batiste, Trent Reznor, Atticus Ross

En İyi Görüntü Yönetimi- ‘Nomadland’ -Jashua James Richards

En İyi Çıkış Yapan İngiliz Senarist, Yönetmen ya da Yapımcı- His House – Remi Weekes

En İyi Kurgu- ‘Sound of Metal ‘- Mikkel E.G. Nielsen

En İyi Yapım Tasarımı- ‘Mank’

En İyi Kostüm Tasarımı- ‘Ma Rainey’s Black Bottom’

En İyi Saç ve Makyaj- ‘Ma Rainey’s Black Bottom’

En İyi Ses- ‘Sound of Metal’

En İyi Görsel Efekt- ‘Tenet’

En İyi Kadro- ‘Rocks’

Yükselen Yıldız Ödülü- Bukky Bakray – ‘Rocks’