STİL MERCEĞİ; “SHE’S GONNA HAVE IT”

Sneaker kültürünün farklı alanlarda karşımıza çıkabiliyor oluşu beni mutlu eden bir durum. Üstelik bugüne kadar bu kültürle olan tüm karşılaşmalarım, bana sneaker kültürünün ne kadar renkli olduğunu hatırlatan nitelikteydi. Bu ay, izlediğim günden beri aklımda kalan ve eminim birçok sneaker sevene ilham olan bir dizi karakterinden bahsetmek istiyorum.

Netflix’te keşfettiğim, Spike Lee’nin 1986 yılında çektiği She’s Gotta Have It filminin dizi uyarlaması olan “She’s Gotta Have It” dizisi Brooklyn’de yaşayan, zamanını dostları ve işi ile geçiren Nola Darling’i konu ediniyor. Nola’nın yaşadığı çevredeki sosyo-kültürel olguları ve insan ilişkilerini ele alan dizide, Nola’ya aşık üç erkekten biri olan Mars Blackmon, sempatik sneakerhead bir komedyen olarak karşımıza çıkıyor. İzlediğim ilk bölümden itibaren stili ve sneaker kültürüne olan bağı, bu kültürün aynı zamanda tutku barındıran bir yönü olduğunu da hatırlattı bana. Bu tutkunun bir parçası olan, Bulls/Knicks maçı sonrası Michael Jordan tarafından, Mars için imzalanan Jordan ayakkabılar ise beni etkileyen detaylardan biri.

Ayrıca, Mars’ın stilinden ilham aldığım detaylar, ilkbahar trendlerinde de karşıma çıktı. Bu trendlerden bazıları Mars’ta da görebileceğiniz üzere, sneakerlarla kolay bir şekilde kombinlenebilir. Son birkaç sezondur tercih edilen batik desenleri, bol ve rahat kesimleri, 90’lar Esintili Kargo Pantolonları ve atlet formundaki parçaları kendi stilinize uyacak şekilde yeni sezonda birçok markada bulmanız oldukça kolay.

Trendlerden bağımsız olarak, dikkatimi çeken bir diğer detay ise Mars’in kullandığı kolye, zincir gibi gösterişli aksesuarlar. Ben genel olarak, büyük boyutlu, dikkat çeken aksesuarların sneaker kültürüne ait klişeleşmiş bir detay olarak görsem de, bu aksesuarlar doğru kıyafetlerle tercih edildiğinde, sokak stilini etkileyici bir şekilde yansıtmaya yardımcı olabilir. Buna ek olarak, çorapların da sokak stilinde bir yeri olduğunu unutmayalım. Mars’ın, desenli ve canlı renkteki çorapları gibi, siz de çoraplarınızı hem sneakerlarınızı ön plana çıkarmak hem de stilinizi ifade etmek için kullanabilirsiniz.

Benim için Mars’ın dizi boyunca giydiklerini ve sneakerlarını takip etmek, en az dizinin bölümleri kadar keyifliydi. Bu ay ise sizi Mars’ın sneaker dünyasını keşfe davet etmek istiyorum. Dizi boyunca dikkatimi çeken, Mars’a ait en beğendiğim 5 sneakerı görebilirsiniz.

1- AIR JORDAN 8 RETRO DB ‘DOERNBECHER’

2- AIR JORDAN 1 CYBER MONDAY

3- AIR JORDAN 13 HE GOT GAME

4- AIR JORDAN 5 T23

5- AIR JORDAN 1 PINNACLE WHİTE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir