SB DUNK İLE 35 SENE

Bundan 35 yıl önce sneaker dünyası bambaşka bir yerdeydi. Nike’ın en parlak yıllarından biri olan 1985’te Air Jordan 1 piyasa çıkmış ve Dunk da raflardaki yerini almıştı. Peter Moore imzası taşıyan Dunk’ın ilk bakışta AJ1’e olan benzerliği dikkat çekiciydi. Nike, benzersiz bir hamleyle NCAA’nın en güçlü basketbol programına sahip okullarını da işin içine katarak, “Be True To Your School” serisini görücüye çıkardı. Michigan, Arizona, Kentucky, Iowa, Georgetown, Syracuse, St John’s ve UNLV’nin renklerinde piyasaya çıkan bu ayakkabılar hala tüm sneakerheadlerin rüyalarını süslüyor.

Popüler kültüre ilk adımını 1987-1988 yıllarında atan Dunk, The Mix Crew’in “Black Leather Ep”sinin  kapağında bize göz kırpıyordu. Bir sonraki yıl Spike Lee’nin School Daze’inde yerini aldı. Shut Skate ekibinden Peter Beasley kaykayın üzerinde Dunk’la görüldü ve bu Dunk’ın geleceğini şekillendiren ilk adımlardan biri olacaktı. Beklenenin aksine Jordan’ın gölgesinde kalan Dunk 1988’de arşivdeki yerini aldı. 1998’de geri döndü ve 2002’de parlak çıkışını yakaladı.

sb dunk Goldenrod ile ilgili görsel sonucu
Nike Dunk High Wu Tang

Dunk, 1998 yılında orjinal renkleriyle tekrardan raflardaki yerini aldı. Diğerlerine göre daha az ilgi çekmesi beklenen Iowa’nın renklerine sahip Goldenrod, aynı renklere sahip Rap efsanesi ve o dönemin en önemli gruplarından biri olan Wu-Tang işbirliğiyle karşımıza çıktı. Topuğundaki W işlemesiyle bu ayakkabı hala sneakerheadlerin rüyalarını süslüyor. 

Nike’ın co.jp projesi çatısı altında Hiroshi Fujiwara ( daha sonra Tinker Hatfield ve Mark Parker ile HTM’yi oluşturacaklar.) sadece Japonya’ya özel Dunklar tasarladı. Farklı materyaller ve renk kombinasyonları kullanılarak oluşturulan bu low-cut modeller, Dunk’ın bir simge haline gelmesine yardımcı oldu. 

dunk cherry travis ile ilgili görsel sonucu
Nike Dunk SB Low Stussy Cherry

2001 yılında Nike, Stüssy ile bir işbirliği gerçekleştirdi ve bu Dunk’ın ilk giyim markası işbirliği oldu. 2005 yılında Stüssy yeniden Dunk’la ilgilenmeye başladı ve en son Kylie Jenner’in ayağında gördüğümüz hatta Travis Scott’un AJ1’nı tasarlarken ilham aldığı söylenen Cherry başta olmak üzere birçok değerli ayakkabı raflardaki yerini aldı. 

Nike Dunk SB Low Supreme  White Cement (2002)
Nike Dunk SB Low Supreme White Cement

Nike’ın Skate Board kolunun doğuşu Dunk için bambaşka bir sayfa açılmasını sağladı. Halihazırda kaykay yapanlar tarafından oldukça sevilen Dunk, artık bu sporun resmi ayakkabılarından biri oldu. 2002 yılında, Supreme tarafından tasarlanan ve premium kaliteye sahip Dunk SB sahneye çıktı. Normalde 60, 65 dolar fiyat aralığında seyreden bu ayakkabının Supreme işbirliği, fiyatını katlayarak 168 dolardan piyasaya çıktı. Air Jordan III cement dokusunun kullanıldığı bu ayakkabı Dunk SB efsaneleri arasında yerini aldı. 

Nike Dunk Low Pro SB Futura
Nike Dunk Low Pro SB Futura

2003 yılında SB’nin ilk sanatçı işbirliği graffiti sanatçısı Futura ile yapıldı. Kendisi aynı zamanda “For Love or Money”nin arkasındaki isimdir. Aynı yıl bir Supreme işbirliği daha gerçekleştirildi.

25 Japon sanatçının beyaz bir Dunk’ı tasarlayarak oluşturduğu ve içinde enstalasyonların da bulunduğu “White Dunk” sergisi 2004 yılında dünyanın dört bir yanına görücüye çıktı.  “Herald Tribune”den Suzy Menkes “Spor ayakkabılar şüphesiz ki artık modanın ayrılmaz bir parçası” sözleriyle sneakerın geldiği noktayı özetlemiştir. Dunk’ın efsane modellerinden biri olan “Diamond Tiffany Dunk” da bu yıl piyasaya sürüldü.

Takvimler 22 şubat 2005’i gösterdiğinde tüm dünyayı sneaker kültürüyle tanıştıran o olay gerçekleşti. Jeff Staple “Piegon Dunk”ı piyasaya çıkarttı ve tam da mağazanın önünde olaylar çıktı. Aynı yıl Dunk’ın ilk piyasaya çıkan ayakkabıları “BTTYS” paten dostu versiyonlarıyla piyasaya sunuldu Dünyanın diğer başkentlerinden biri olan Londra’da ise Slam City Skates ile bir işbirliği gerçekleştirildi ve aynı ismi taşıyan Dunk raflardaki yerini aldı. 

Nike ve Dan Wolfe 2007 yılında “Nothing but the Truth”un çekimleri için güçlerini birleştirdiler. Stefan Janoski, Gino Ianucci, Lance Mountain, Brian Anderson gibi efsaneleri birleştiren bu film kaykay kültürü için önemli bir yapım olarak anılır.

Artık sneaker dünyasının efsaneleri arasında yerini sağlamlaştıran Dunk, Eric Koston ( Thai Temple) ve Ishod Waid gibi sporcular ve Cassette Playa, Dover Street Market, Comme des Garçons gibi önemli markalarla işbirlikleri gerçekleştirdi. 2012 March Madness’de farklı renklerle karşımıza çıkan Dunk, aynı yıl Supreme işbirliğinin 10. yılını kutlamak için çıkan yeni tasarımla sneakerheadleri kendine hayran bıraktı.

Geçtiğimiz yıl Off-White işbirliğiyle adından oldukça söz ettiren Dunk, günümüze gelindiğinde Travis Scott’la yeri yerinden oynattı diyebiliriz. 35. yılını kendine yakışan bir şekilde kutlayan Dunk’ın bu sene oldukça dikkat çeken modelleri ise “Strange Love”, “Cactus Jack” ve “Chunky Dunky”.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir