LES BENJAMINS’DEN YENİ KOLEKSİYON: “SILK ROAD SERVICES”

Koleksiyonda doğal tonlara sadık kalarak İpek Yolu’nun çöl ve deniz ticaret yollarının kumlu altın tonları ile eşleştirilen mandalina, kiremit rengi, kına kırmızısı ve okyanusun tonları olan mor ve mavi renkleri ön plana çıkıyor.

Antik Çağların dünyasını inşa eden ticaret ağına bir saygı duruşu niteliği taşıyan koleksiyonda, tarihi İpek Yolu referansı Les Benjamins tasarımları ile belirgin bir şekilde çağdaş bir vizyona dönüşüyor.

İlkbahar Yaz 2021 koleksiyon tasarımlarında markanın DNA’sı haline gelen, Türkiye’nin ünlü dokuma halılarının karakteristik ve birbirinden farklı desenlerinin yanı sıra pileli kumaş kullanımları dikkat çekiyor. Erkek koleksiyonunda klasik spor giyim kodlarının yansıdığı kapüşonlu sweatshirtler, dar paça eşofmanlar, ceketler, kadın koleksiyonunda elbise ve terzi giyim detayları göze çarpıyor.

Çöl vahasına yerleştirilmiş parlak 3D görsellerle tanıtılan koleksiyon için Bünyamin Aydın, İngiliz sanatçı Neil Raitt ile iş birliği yapıyor. Raitt’in İpek Yolu’ndan aldığı ilhamı yansıttığı çöl ve okyanus temasında hazırladığı iki özel sanat eseri, koleksiyon tasarımlarında yer alan baskılarda hayat buluyor. Her sanat eseri, tamamen çağdaş uyumlara dayanan ipek parçalar içeren koleksiyon boyunca görülebilen ikili mevsimsel baskılar oluşturmak için tarandı.

Marka kurucu ve kreatif direktörü Bünyamin Aydın koleksiyon ilhamını “İpek Yolu, kültür ve ticaret için tarihsel olarak kritik bir yoldu, sadece mal ticareti değil, aynı zamanda fikir ticareti, kültür alışverişi için de çok önemli bir yere sahipti. Koleksiyondaki favori parçam ise Neil Raitt’in özel baskısının yer aldığı Camel Utility Pant.” sözleriyle anlatıyor.

Neil Raitt koleksiyon iş birliğinde hazırladığı özel baskılarını şu sözlerle açıkladı: “Eserlerim manzaraları, tekrar eden sıradağları ve harita benzeri kompozisyonları bir araya getiriyor. Bu koleksiyonda yer alacak sanat eserlerinde İpek Yolu boyunca mal taşıyan büyük kervanlardan ilham aldım. Develeri boyanmış biçimde yeniden yorumlamak, lüks ve emek kavramlarını yan yana getirerek ne tür mallar taşıyacaklarını hayal etmek gerçekten çok keyifliydi.”

Bünyamin Aydın, gerçek insanlar için yapılan gerçek giysilere olan ilgisini ifade etmek için, sokak kültürünün zenginliğini geleneksel mirasla bir kez daha yüzleştirdi ve böylelikle köklü çağdaş uyumlara dayanan çok etnikli bir koleksiyon yarattı.

www.lesbenjamins.com

LES BENJAMINS Hakkında

LES BENJAMINS, Bunyamin Aydın tarafından İstanbul’da kurulan lüks bir sokak giyim markasıdır. Her ürün, yerel hikayeleri, köklü kültürel etkileri ve ritüelleri tercüme eden bir estetik felsefeye sahiptir. Bunyamin Aydın, klişeye meydan okuyan ve aynı zamanda bilinmeyeni keşfetme ve yeniden düşünme hevesini körükleyen bir üslupla kültürel manzaralara dokunarak keşfi kucaklıyor.

Neil Raitt Hakkında

Neil Raitt’in resimleri, sonsuzca tekrarlanan kulübeler, dağlar, göletler, ağaçlar ve diğer doğal motiflerden oluşan kompozisyonlardır. Tekrarlama fikrinin kendisini bir soyutlama biçimi olarak keşfeden Raitt’in çalışması manzara resmine ve figüratif biçiminin erişilebilirliğine değiniyor. Bob Ross’un The Joy of Painting adlı televizyon programından uyarlanan jest ile Raitt, manzaranın atmosferik etkisini ve uzay yansımasını askıya alarak her türlü perspektif duygusunu dağıtan karmaşık desenlerinde tanımlanabilir görüntüleri kullanıyor. Labirenti andıran desenleri ve durmak bilmeyen tekrarları, tuval üzerindeki görüntüleri sonsuzluğa uzanan sınırsız düz bir yama işi olarak gösteriyor. Raitt’in çalışması, hızlandırılmış makine benzeri bir üretim sürecini ima etse de işi zaman alıcı ve yoğun şekilde zahmetli yağlı boyadan oluşuyor. Raitt’in resim konusundaki teknik becerisi, geleneksel manzarayı modernize ediyor.

Neil Raitt’in, Anat Egbi Gallery (Los Angeles) ile birlikte 2021 yılında kişisel sergisi gösterime sunulacaktır. Önceki kişisel sergileri Anat Egbi, Galerie Chez Valentin (Paris), The Cabin (Los Angeles), Mon Cheri (Brüksel), The Goss Michael Foundation (Dallas) ve Nicelle Beauchene’de (New York) düzenlendi. Belirli grup sergileri ve sunumları Rental Gallery (East Hampton), Praz-Delavellade (Los Angeles), The Porch Museum (New York), The Hole (New York), Choi & Lagar (Köln), Winter Projects (Londra), Piccadilly’de Place (Manchester, İngiltere) ve The Departure Foundation (Londra) yer almaktadır. Raitt şu anda Londra’da yaşıyor ve çalışıyor.

CAMPAIGN CREDITS

Creative Direction: PLAYLAB, INC. (@playlabinc) Photographer: Andrew Kenney (@andrewkenney) Stylist: Savannah White (@savwhite)
HMU: Holly Mills (@hollymillshair)

Digital Tech: Domenique Powers (@dominiquepowers) Photographers Assistant: Liv Wagner (@livrw_)
Models: Brittany Battisti (@brattny_b) and Jesse Seltzer (@king.kors) Producer: The Quadri Group (@thequadrigroup)
Set Painter: Scotty Zaletel (@scottyzaletel)
Location: Nightview Studios (@nightviewstudios)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir