78.VENEDİK FİLM FESTİVALİ ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

İtalya’nın Venedik şehrinin Lido Yarımadası’nda, bu yıl 1-11 Eylül tarihleri arasında gerçekleşen Uluslararası Venedik Film Festivali ödülleri sahiplerini buldu.

Aynı zamanda, Denis Villeneuve’ın beklenen ‘Dune’ filminin dünya prömiyeri de gerçekleşti. 

Festivalin ödül gecesinde, En İyi Film’e verilen ‘’Altın Aslan’’ ödülünü yönetmenliğini Audrey Diwan’ın yaptığı ‘L’evenement (Happening)’ filmi aldı.

En İyi Yönetmen’e verilen ‘Gümüş Aslan’ ödülünü ise ‘’The Power of The Dog’’ filminin Yeni Zelandalı yönetmeni Jane Campion oldu.

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü ‘Parallel Mothers’ filmindeki rolüyle İspanyol aktris Penelope Cruz alırken, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü ise ‘On The Job:The Missing 8’ filminde gösterdiği performans ile Filipinli John Arcilla aldı.

78.Venedik Film Festivali Jüri Büyük Ödülü’nü “È Stata La Mano Di Dio” filminin İtalyan yönetmeni Paolo Sorrentino alırken, Jüri Özel Ödülü’nü ise “Il Buco” filminin yönetmeni İtalyan yönetmen Michelangelo Frammartino aldı.

En İyi Senaryo Ödülü’nün sahibi ‘The Lost Daughter’ filmini yazıp yöneten ABD’li yönetmen Maggie Gyllenhaal oldu.

Festivalin ödül gecesinde, 79.Venedik Film Festivali’nin ise 31 Ağustos-10 Eylül 2022’de yapılması planlandığı söylendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir