VANS “THE LIZZIE” ÖZEL RÖPORTAJ: PINAR

PINAR, SENELERDİR KAYKAY TOPLULUĞUNUN BİR PARÇASI. KENDİ HAYATINI SANATLA ŞEKİLLENDİRİRKEN KAYKAYIN DESTEĞİNİ HİÇ BIRAKMAMIŞ. HARİKA ESERLERİYLE GÖZLERİMİZİ VE RUHUMUZU BÜYÜLEMEYE DEVAM EDİYOR!

90ların başında bir Punk grubunun solistiydin, şimdi ise harika eserler yaratan bir ressam. Yıllarca sanatın birçok alanında aktif rol oynayan biri olarak bize sanatla kaykayın kesişiminden bahseder misin?

“Kaykayla ve beraberinde o çevreyle tanışmamın, şu anda bu eserlere imza atmamda oldukça büyük etkisi vardır. Vizyonun, gerçekle hayal arasında yaşamanın bir parçası bence kaykay kültürü. Hem içinde olmaktan büyük keyif alıyorsun hem de yüksek adrenalin ve ciddi anlamda dopamin salgılatan bir spor ve alt kültür. Benim kaykayla ilişkim ve o kültürün müzikleriyle tanışmam; grubumun posterlerini tasarlamam ve üniversitede sanat okumak istememle sonuçlandı.”

Bugün bizler için Vans pantolonuna harika bir “customization” yaptın. Bu çizimleri yaparken aklından geçenler neydi?

“Bir plan yapmamak benim planım! Biraz akışına bırakıyorum. Çizerken de öyle, akışında kendisi oluveriyor. Genellikle kendim bilmiyorum ne çizdiğimi, daha sonra farkediyorum.”

Hem sanatla hem de sporla aktif olarak ilgilenmek algılarını etkiliyor olmalı, kaykayın sanatına bir etkisi var mı?

“Kaykay sadece bir spor değil. Beraberinde bir alt kültür doğuruyor. Grafikleri, müzikleri, modası, ve bir sürü kesişeni… Sokak modası, sokak sanatı gibi şu anda dünyadaki tasarımcılara, mimarlara veya modacılara ilham olan bir vizyonu var kaykayın. Benim de üniversite yıllarımda tanıştığım ve bana ilham olan çok iyi kaykaycılar ve kaykay dünyasından sanatçılar var. Örneğin Amsterdam’da staj yapmama vesile olan ve grafik tasarımdan sanata kaymama ilham olanlardan bir tanesi dünyaca ünlü illustratör ve sanatçı Parra (Pieter Janssen). Son olimpiyatlarda kaykay alanında yarışanların uniformalarını tasarladı. Bunu örnek veriyorum çünkü bu ve benzeri ilham olan çok büyük yetenekler var. Bence başarı hayal edebilmek, gerisi zaten geliyor.”

"Vizyonun, gerçekle hayal arasında yaşamanın bir parçası bence kaykay kültürü."

Tattığın en güçlü duygu neydi? Biraz tarif eder misin?

“En güçlü duygu… İstediğim her şeyi yapabileceğim inancını farketmem. Ne olursa olsun istemek hayal etmek ve oluruna bırakmak gerekiyor. O şey için çabaladığın an olmaktan uzaklaşıyor.”

Creative Direction: @nazarslan
Art Direction: @bkaraoglu
Photography: @bukeahiska
Interview: @betulcerentuglu
Thanks to:
@vans.turkiye
@girlsskateturkey
@tuncay_kocal