VANS “THE LIZZIE” ÖZEL RÖPORTAJ: NESLİHAN

Kim demiş kaykaya başlamanın yaşı var diye? Neslihan kaymaya 27 yaşında başlamış; bu onu kendini geliştirmek için daha da çabalamaya itmiş. Kaykaya başlamak isteyen ama bir türlü cesaret edemeyenleri buraya alalım çünkü artık başlamak için bir sebebiniz var!

Bize biraz Girls Skate Turkey'den bahseder misin?

“Girls Skate Turkey; 2019 yazında, kaykay kayan kadınların kendilerini ait hissedebilecekleri bir topluluk oluşturma amacıyla kurulmuş bir sosyal medya platformu. Benimle birlikte sekiz kadının yönettiği bu platformdan önce Türkiye’de bu tarz bir kadın kaykay komünitesi yoktu. Geçmişten günümüze, sayısı her geçen gün daha da artan kadın kaykaycılar; bugüne kadar birbirlerinden habersizlerdi. Bir topluluk bilincinin oluşmasıyla bu camiadaki kadınların iletişimlerini güçlendirmek, onları desteklemek ayrıca kaykaya başlamak isteyenleri motive etmek mümkün olmaya başladı. Bizim de bu platformu yaratırken ki en büyük motivasyonumuz buydu. Bugün bu toplulukta herhangi bir ayrım gözetmeksizin farklı şehirlerden; çeşitli yaş ve kaykay seviyesinden insan var. “

Aynı zamanda kurumsal kariyere sahip bir kaykaycısın ve kariyerinin de arkasında bir kaykay geçmişi var. Kariyerinle kaykayın kesişimi nasıl gerçekleşti?

“Aslında kaykaya başlamam ile kurumsal bir “spor ürünleri” markasında çalışmaya başlamam aynı zamana denk geldi. Çalıştığım yerin kaykay markasının Avrupa’daki merkezi ile yakın iletişimde olmam ve onlar tarafından desteklenmem, kaykaydaki gelişimimi çok yakından etkiledi. Her ne kadar ana görevim direkt olarak kaykay ürünlerini içermese de; edindiğim deneyimi ve Türkiye’deki kaykay topluluğunun ihtiyaçlarını, bu spor markasının kaykay ürünlerine yansıtması aşamalarında şirkete destek veriyorum. Yani kaykay, zaman zaman kurumsal kariyerimin de odak noktası oluyor.”

"Kaykay öyle bir alan ki; bir yandan bireysel bir aktivitede bulunurken, diğer yandan büyük bir topluluğun parçası olabiliyorsun."

Bugün seni Vans'in Lizzie Armanto işbirliği ile tasarladığı yeni profesyonel kaykay ayakkabısı The Lizzie ile fotoğrafladık. Alışılagelmişin dışında, kadın bir sporcunun adına tasarlanan bu unisex ayakkabı ile ilgili ne düşünüyorsun?

“Bir kaykaycının en önemli iki destekçisi; kaykayı ve ayakkabısıdır. İkisinin de manevralarımızda, hızımızı ayarlamamızda ve en önemlisi rahatlığımızda büyük etkisi var. Vans’ın Lizzie serisinde tahta hissi çok yüksek, kayarken kendimi tahtanın kontrolünde hissedebildim. Parmak ucundaki ekstra destek sayesinde ise hareket denerken ayakkabının daha uzun süre dayanacağını hissediliyor. Gerçek bir kaykay ayakkabısı! O kadar hoşuma gitti ki ekstra bir araştırma yaptım ve tamamen organik pamuktan üretildiğini öğrendim. Bu da beni kadın iş birliği olmasının yanında bu ayakkabıya bağlayan faktörlerden biri oldu!”

Son olarak, kaykaya başlamayı düşünen ve bir türlü cesaret edemeyen kadınlara, Girls Skate Turkey adına vermek istediğin bir mesaj var mı?

“Girls Skate Turkey’e ulaşın! Kendinizi nasıl geliştirebileceğiniz ile ilgili içerik paylaşımları, hangi şehirde nerelerde kayabileceğiniz ve eğer varsa aynı şehirde birlikte kayabileceğiniz insanlarla ulaşmak gibi; bu topluluğa destek olacak, sizi kaykaya olabilecek en rahat şekilde ulaştıracak her türlü konuda elimizden geleni yapalım.”

 

Creative Direction: @nazarslan
Art Direction: @bkaraoglu
Photography: @bukeahiska
Interview: @betulcerentuglu
Thanks to:
@vans.turkiye
@girlsskateturkey
@tuncay_kocal