VANS “THE LIZZIE” ÖZEL RÖPORTAJ: MELİS

KAYKAYI HAYATININ HER ALANINA ADAPTE ETMİŞ KADINLARLA GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ ÜÇ RÖPORTAJ SERİSİNDEN BİRİ MELİS! HENÜZ BİR BUÇUK SENE OLMUŞ KAYMAYA BAŞLAYALI ANCAK KENDİNİ DOĞDUĞUNDAN BERİ BU KOMÜNİTENİN İÇİNDE GİBİ HİSSEDİYOR!

Her ne kadar “bireysel” olarak adlandırılsa da kaykayın arkasında büyük bir topluluk var. Sen bir kadın kaykay topluluğu olan Girls Skate Turkey ile nasıl tanıştın?

“ÇOĞU ZAMAN YALNIZ KAYMAYI TERCİH ETSEM DE, KAYKAYIN ARKASINDAKİ GÜÇLÜ TOPLULUK GÖRÜLEBİLİR BİR GERÇEK. TÜRKİYE’NİN HER YERİNDE, PİSTLERDE, ELİNİZDE KAYKAY OLDUĞU SÜRECE BİRİLERİYLE İLETİŞİM KURMAK ÇOK BASİT. KAYKAY SİHİRLİ BİR DEĞNEK GİBİ BİZE KAPILARINI AÇIYOR. TIPKI GİRLS SKATE TURKEY İLE TANIŞMA HİKAYEM GİBİ. MALTEPE SKATE PARK’TA KAYMAYA GİTTİĞİM BİR GÜN GİRLS SKATE TURKEY’NİN İÇERİK ÜRETİCİLERİNDEN HANDE İLE TANIŞTIK. O DA KENDİ PLATFORMLARI İÇİN BİR VİDEO İÇERİĞİ ÜRETİYORDU, BANA KATILMAK İSTEYİP İSTEMEDİĞİMİ SORDU. BİRLİKTE İÇERİK YARATTIĞIMIZ O GÜNDEN BERİ GİRLS SKATE TURKEY’NİN BİR PARÇASIYIM. BENİ HER DAİM DESTEKLEYEN BU TOPLULUĞUN PARÇASI OLAN HERKESİ AYRI AYRI ÇOK SEVİYORUM.”

İSTANBUL’DA EN SEVDİĞİN KAYKAY NOKTALARI HANGİLERİ?

“BEN ASLINDA İSTANBUL’DA İKAMET ETMİYORUM, SIK SIK KAYMAK İÇİN BURAYI ZİYARET EDİYORUM. İSTANBUL’DA KAYMAYI ÇOK SEVİYORUM, GELDİĞİMDE GENELLİKLE MALTEPE, ZÜMRÜT EVLER, EYÜPSULTAN VE KALAMIŞ’DAKİ SKATE PARK’LARDA KAYIYORUM. BUNLAR DIŞINDA BEŞİKTAŞ VE MAÇKA GİBİ MEYDANLARDA DA KAYKAYIMLA VAKİT GEÇİRDİĞİM OLMUŞTU. FAVORİMİ SORACAK OLURSANIZ KESİNLİKLE MALTEPE SKATE PARK DERİM. İÇERİSİ HER SEVİYEDEN İNSANIN KAYABİLECEĞİ ŞEKİLDE DÜZENLENMİŞ. HEM HAVUZ HEM STREET SEÇENEKLERİ VAR. BUNLARIN DIŞINDA ORADA KAYAN İNSANLARI ÇOK SEVİYORUM, O SEBEPLE GENELLİKLE MALTEPE’DE KAYMAYI TERCİH EDİYORUM.”

SENİN BİRÇOK SANATÇIDAN FARKLI OLARAK HER ESERİNİN BİR HİKAYESİ VAR. RESİMLERİNİN OLUŞUM HİKAYESİ NEDİR?
HİKAYE OLUŞTURMA ALIŞKANLIĞIM CENTRAL SAİNT MARTİNS’DE EĞİTİM ALDIĞIM DÖNEMDEN GELİYOR. ORADA KOLEKSİYON HAZIRLARKEN HOCALARIMIZIN EN BÜYÜK TAVSİYESİ HİKAYESİ OLMADAN KOLEKSİYON OLUŞTURMAMAMIZDI. BENDE BUNA DAYANARAK HER YAPTIĞIM RESİMDE HİKAYE BARINDIRIYORUM VE O HİKAYELERDEN YOLA ÇIKARAK ESERİMİ OLUŞTURUYORUM. YAPTIĞIM ÇALIŞMALARDA İNSANLARIN KENDİ YAŞADIĞI DUYGULARI ÇAĞRIŞIMLAMASI, SOYUT ÇALIŞTIĞIMDAN DOLAYI DA KENDİ ÇIKARIMLARINDA BULUNMASI EN BÜYÜK AMAÇLARIMDAN..
FARKLI TEKNİKLERİ DENEYİMLEDİĞİM BİR SÜRÜ ESERİN VAR. KULLANDIĞIN TEKNİKLERDEN BİRAZ BAHSEDER MİSİN?
BOYA OLARAK AKRİLİK KULLANIYORUM. AYRICA KENDİ OLUŞTURDUĞUM BİR FORMÜLÜM VAR; 3 BOYUT KAZANDIRMAK ADINA BİRKAÇ HAM MADDENİN KARIŞIMIYLA HARMANLADIĞIM DENEYİMLERİM SONUCU ORTAYA ÇIKAN BİR FORMÜL. AYNI ZAMANDA ORTAYA ÇIKAN 3 BOYUTLU FIRÇA DARBESİ BENİM İMZAM OLDU DİYEBİLİRİM.

“KAYKAY KENDİNİ HER ZAMAN GENÇ HİSSEDEBLERİN SPORU; KENDİNE AİT BİR DÜNYASI, TARZI VAR. BU KÜLTÜR; HER YAŞTAN, HER CİNSİYETTEN İNSANI BİR ARAYA GETİRİYOR.”

ALANDAKİ ERKEK KAYKAYCILARA KIYASLA DENEYİMLERİNİN FARKLI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYOR MUSUN?

“ERKEKLERİN KAS YAPILARI KADINLARDAN FARKLI BU SEBEPLE BAZI HAREKETLERİ YAPARKEN İSTER İSTEMEZ FARKLILIKLAR OLABİLİYOR. BU FARKLILIKLAR DA BAZI ALANLARDA ONLARA AVANTAJ SAĞLIYOR. ANCAK BU, ERKEKLERİN KADINLARDAN DAHA İYİ KAYDIĞI ANLAMINA GELMİYOR. ALANINDA İYİ ÇALIŞAN VE KAYKAYA GÖNÜL VEREN KADINLAR DA AYNI DİSİPLİN İLE OLDUKÇA BAŞARILI OLABİLİRLER. BEN DE KENDİMİ BU NOKTADA KANITLADIĞIMI VE HER GEÇEN YIL DAHA DA İYİYE GİTTİĞİME, GİDECEĞİME İNANIYORUM. O SEBEPLE ALANIMDAKİ ERKEK KAYKAYCILARA KIYASLA DENEYİMLERİMİN “FARKLI” OLABİLECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM ANCAK BU HİKAYENİN SONU “DAHA İYİ” VEYA “DAHA KÖTÜ” OLARAK BİTMİYOR.”

KADINLARIN SNEAKER DÜNYASINA OLAN ETKİSİ SON DÖNEMLERDE DAHA DA FAZLA HİSSEDİLMEYE BAŞLIYOR. VANS İSE BUNU KAYKAYCI LİZZİE ARMANTO İŞ BİRLİĞİ İLE TAÇLANDIRMIŞ. KAYKAYDA KADINLARIN ÖN PLANA ÇIKMASI İLE İLGİLİ NASIL HİSSEDİYORSUN?

KAYKAY KENDİNİ HER ZAMAN GENÇ HİSSEDENLERİN SPORU; KENDİNE AİT BİR DÜNYASI, TARZI VAR. BU KÜLTÜR; HER YAŞTAN, HER CİNSİYETTEN İNSANI BİR ARAYA GETİRİYOR. SON DÖNEMLERDE TÜRKİYE’DE DE KADIN KAYKAYCILARIN SAYISI HATRI SAYILIR ORANDA ARTTI. ORTAK PAYDADA BULUŞURKEN, VANS GİBİ BU SPORA DEĞER VEREN VE DESTEKLEYEN BİR MARKANIN BU KADAR GÜZEL PROJELER YARATMASI BENİ HEYECANLANDIRIYOR. THE LİZZİE, ARKASINDA BARINDIRDIĞI KADIN İŞ BİRLİĞİ VE HARİKA TASARIMIYLA ŞİMDİYE KADAR GİYDİĞİM EN TARZ SNEAKER OLDU. BU İŞ BİRLİĞİ İLE BİRLİKTE KADIN KAYKAYCILARIN SEKTÖRDE GÖRÜNÜRLÜĞÜNÜN DAHA DA ARTACAĞINA İNANIYORUM.

Yaklaşık bir buçuk senedir kayıyorsun. Aslında kısa bir süre gibi görünüyor ama sen bu kısa sürede kendini oldukça geliştirmişsin. Bu süreçte gelişimini neler etkiledi?

“Kaykaya başlamadan önce voleybol ile ilgileniyordum. Pandemi sebebiyle ara vermem gerekti. O süre içerisinde hareket etme, bir şeyler yapma ihtiyacı hissettim ve kendimi kaykay pistinde buldum. Bir kere kaymaya başlayınca benim için vazgeçilmez bir tutku oldu diyebilirim. Çok sevdim, sevdikçe daha da çalıştım, çalıştıkça da başardığımı gördüm. Dışarıdan da güzel yorumlar almaya başladım, bu da beni oldukça motive etti. Gelişimimi etkileyen en önemli faktör dışarıdan desteklendiğimi bilmekti. Bir gün arkadaşlarım beni Eyüp Belediyesi’nin yaptığı Türkiye Kaykay Şampiyonası’na katılmaya teşvik etti. Vaktim olduğunu bildiğim için daha da güçlü hazırlanmak ve kendimi geliştirmek için araştırma yapmaya başladım. Bu araştırma, Türkiye Milli Skateboard Koçu Tuncay Koçal ile tanışmama vesile oldu. Bana çok güvendi ve destekledi. Uzun süre geçmeden beni Ala Skateboards’ın takımına dahil etti. Zaten bundan kısa bir süre sonra da büyük hedeflerle katıldığım Türkiye Kaykay Şampiyonası’nda birincilik ödülü aldım.”

İstanbul’da en sevdiğin kaykay noktaları hangileri?

“Ben aslında İstanbul’da ikamet etmiyorum, sık sık kaymak için burayı ziyaret ediyorum. İstanbul’da kaymayı çok seviyorum, geldiğimde genellikle Maltepe, Zümrüt Evler, Eyüpsultan ve Kalamış’daki Skate Park’larda kayıyorum. Bunlar dışında Beşiktaş ve Maçka gibi meydanlarda da kaykayımla vakit geçirdiğim olmuştu. Favorimi soracak olursanız kesinlikle Maltepe Skate Park derim. İçerisi her seviyeden insanın kayabileceği şekilde düzenlenmiş. Hem havuz hem street seçenekleri var. Bunların dışında orada kayan insanları çok seviyorum, o sebeple genellikle Maltepe’de kaymayı tercih ediyorum.”

"Kaykay kendini her zaman genç hissedeblerin sporu; kendine ait bir dünyası, tarzı var. Bu kültür; her yaştan, her cinsiyetten insanı bir araya getiriyor."

Alandaki erkek kaykaycılara kıyasla deneyimlerinin farklı olduğunu düşünüyor musun?

“Erkeklerin kas yapıları kadınlardan farklı bu sebeple bazı hareketleri yaparken ister istemez farklılıklar olabiliyor. Bu farklılıklar da bazı alanlarda onlara avantaj sağlıyor. Ancak bu, erkeklerin kadınlardan daha iyi kaydığı anlamına gelmiyor. Alanında iyi çalışan ve kaykaya gönül veren kadınlar da aynı disiplin ile oldukça başarılı olabilirler. Ben de kendimi bu noktada kanıtladığımı ve her geçen yıl daha da iyiye gittiğime, gideceğime inanıyorum. O sebeple alanımdaki erkek kaykaycılara kıyasla deneyimlerimin “farklı” olabileceğini düşünüyorum ancak bu hikayenin sonu “daha iyi” veya “daha kötü” olarak bitmiyor.”

Kadınların sneaker dünyasına olan etkisi son dönemlerde daha da fazla hissedilmeye başlıyor. Vans ise bunu kaykaycı Lizzie Armanto iş birliği ile taçlandırmış. Kaykayda kadınların ön plana çıkması ile ilgili nasıl hissediyorsun?

Kaykay kendini her zaman genç hissedenlerin sporu; kendine ait bir dünyası, tarzı var. Bu kültür; her yaştan, her cinsiyetten insanı bir araya getiriyor. Son dönemlerde Türkiye’de de kadın kaykaycıların sayısı hatrı sayılır oranda arttı. Ortak paydada buluşurken, Vans gibi bu spora değer veren ve destekleyen bir markanın bu kadar güzel projeler yaratması beni heyecanlandırıyor. The Lizzie, arkasında barındırdığı kadın iş birliği ve harika tasarımıyla şimdiye kadar giydiğim en tarz sneaker oldu. Bu iş birliği ile birlikte kadın kaykaycıların sektörde görünürlüğünün daha da artacağına inanıyorum.

 

Creative Direction: @nazarslan
Art Direction: @bkaraoglu
Photography: @bukeahiska
Interview: @betulcerentuglu
Thanks to:
@vans.turkiye
@girlsskateturkey
@tuncay_kocal