MARIA GRAZIA CHIURI İMZALI DIOR SONBAHAR 2023 KOLEKSİYONU

Maria Grazia Chiuri’nin Dior Sonbahar 2023 koleksiyonu için başarmaya çalıştığı, bizleri bir ülkeye ve onun kültürüne bağlayan duyguları ve düşünceleri ifade etmek üzere yeni yaratıcı yollar bulmaktı. Chiuri’nin Hindistan ile Mumbai’de yer alan, kâr amacı gütmeyen bir okul olan Chanakya School of Craft* Kreatif Direktörü Karishma Swali ile kurduğu dostluk, yıllar içerisinde bir iş birliğine dönüştü. Dior Kadın Koleksiyonları Kreatif Direktörü, tasarladığı görünümler aracılığıyla kusursuz zanaatkârlığın çoğunluğunu kutlayan ve böylelikle Mösyö Dior ile ardından gelen tasarımcıların vizyoner ruhlarıyla oluşan ışıltının dünyanın dört bir yanında parlamasını sağlayan bir koleksiyon hazırladı.

Yeşil, sarı, pembe ve mor ipeklere adanan renk blokları sekansı ile Marc Bohan’a saygı duruşunda bulunulurken;  sofistike paltolar ve düz kesimli etekler, “sari” adı verilen Hint elbiselerinden ve bu kültüre dair kalıplardan alınan ilhamla tasarlanıyor. Terziliğin hakiki soyağacını temsil eden bu kesimler, modanın mirasları aracılığıyla tanımlanıyor. Bu büyüleyici yolculuk ile yalnızca sınırlar değil; çağlar da aşılıyor.


Defilenin Hindistan’da yapılmasının sebebi, Dior Kadın Koleksiyonları Kreatif Direktörü Maria Grazia Chiuri’nin bölgeye olan özel ilgisiydi. Kendisi, yerel zanaatkarlık tekniklerinden çokça ilham alıyor ve defilelerin yapıldığı lokasyonlarda yöreye ait geleneksel üretim biçimlerine yer veriyor. Bölgenin kültürü de kendisi için daimi bir ilham kaynağı teşkil ediyor. Bunun örneklerinden birine, koleksiyonun en çok dikkat çeken görünümlerinden bir tanesi aracılığıyla tanık oluyoruz. Baskı yöntemiyle üretilen desen; aynı zamanda Maria Grazia’nın çok iyi arkadaşı olan, Mumbai’deki Chanakya School of Crafts’in Artistik Direktörü Karishma Swali’nin büyük annesinin yöresel kıyafetinden ilhamla tasarlanıyor ve ipek kumaşın üzerine titizlikle basılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir