İLHAM: SENEM MURSAL / SISTERS

Antakya doğumlu olan Senem, çocukluğuna dair hatırladığı en güzel anısının; ablasının oyun odasında ona nasıl çizim yapacağını öğrettiği an olduğunu anlatarak başladı konuşmasına. “Dört veya beş yaşlarındaydım. Atomu parçalamış kadar güçlü hissettim! Çizim yapmak o kadar hoşuma gitti ki, o günden sonra yaratıcılık benim için her zaman ön planda oldu.” Çıktığı yolculukta en büyük artılarının yeteneği ve ailesinin desteği olduğunu da eklemeden geçmedi. Tüm bunların en önemlisi gecesini gündüzüne katarak çalışması ve sonunda ürünlerine hayranlıkla baktığımız “Sisters” markasını yaratması oldu. Çıktığı bu yolda, ona ilham olan ve teşvik eden doğru insanlarla tanışmak başka bir şanstı… “Çevremizdekilerin sevgisi ve desteği olmadan başarıya ulaşmak imkansız denilebilecek kadar zordur.” sözleriyle de  bunu bizlere doğruladı zaten.

İşini büyütürken karşılaştığı en zorlayıcı şeyin ise cesaretini toplamak olduğundan bahseden Senem, “Dürüst olmak gerekirse her şeyin mükemmel olmasını beklemeden bir işe başlamak en zoruydu. Büyük yatırımlar ya da bütçeler olmadan başladığım bu işte arkadaşlarımdan destek istedim. Onlar da bana hangi konuda destek olabiliyorlarsa yardım ettiler, bu sayede bir şeyleri gerçekleştirebildik.” sözleriyle markanın ilk adımları attığında yaşadıklarını anlattı. Başarılı tasarımcı, “Sisters” ile yola çıktığında ilk işi bir koli elbise tasarlamak olmuş! Koliyi odasının ortasına koyduktan sonra ilk iş web sitesi ve bir instagram sayfası açmış. Instagram’ın şimdiki kadar popüler olmadığı bir dönemden bahsediyoruz! Daha sonraları insanlar, kıyafetleri alabilmek için yatak odasının kapısında sıraya girmeye başlamışlar. Bu sayede Senem, konseptin işe yaradığını kendine kanıtlamış ve yola bu şekilde devam etmeye karar vermiş. “Ben Sisters ile yola çıktığımda Instagram yeni yeni gelişiyordu ve şu an sahip olduğu gücün üçte biri bile yoktu. Markam ağızdan ağıza yayıldı ve insanların elbiseleri tavsiye etmesiyle büyüdü.”. Günlük operasyonlarını yürütürken müşterileriyle sıcak bir ilişki kurmaya da çok önem veren Senem, aralarına yeni katılan her müşteriye bu kız kardeşliğin bir parçası olduğunu hissettirmek istediğini söyledi. Bunu da en zorlayıcı ve ama en iyi başarısı olarak tanımladı.

Kadın dayanışması hakkında soru yönelttiğimizde; bu konuşmanın bir parçası olmaktan gurur duyduğunu, markası aracılığıyla da bu dayanışmaya katkı sağlayan bir etki yaratabildiğini söyledi. “Sisters”, isminden de anlaşılacağı üzere ilhamını ilk günden itibaren güçlü kız kardeşlik bağlarından alan bir marka. Sadece kıyafetlerimizi giyen müşterilerimizin mutluluğunu önemsemiyor, tasarımlarımızı hayata geçiren üreticilerimizin koşullarını iyileştirmeye de çalışıyoruz. Önceliğimiz, tedarikçilerimizin üretim sürecinde sosyal ve ekolojik sürdürülebilirlik standartlarına bağlı kalmalarını sağlamak. Ürünlerimizde yerel olarak temin edilen, sürdürülebilir elyaflar kullanıyor, elbiselerimizi üreten zanaatkârların erkek meslektaşları ile eşit haklara sahip olmasını sağlıyoruz.” Son dönemde medyada sıklıkla tanıklık ettiğimiz ve maalesef çok daha ciddi, önemli, eskiye dayanan ve farkındalık kazanılması gereken; kadına yönelik şiddet vakaları ile ilgili de yardımlaşma fikirleri olduğunu belirtti. Müşterilerinin, kadın kuruluşlarına kolaylıkla bağışta bulunabilmeleri için bir sistem başlattıklarını bize anlattı. 

“Son olarak kadınlar olarak birbirimize destek olmalı, birlikte hareket etmeliyiz. Toplum tarafından bize dayatılan ve gerçekçi olmayan beklentilere uymayan hemcinslerimizi parmakla işaret etmektense, daha iyisini yapmaya; kendimiz olmaya teşvik etmeliyiz.”

Production; Berk Karaoglu
Photography; Edge Berlin
Anil Ayhan
Nazli Deniz
Bengi Cos

Creative Direction; Eva Mikelatou
Styling; Camix Pailler
Make up; Cansin Böhme

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir