“FRIEND AND FAMILY” SNEAKERS

Bir tasarımcı olarak, üretim sürecinde arkadaşlarıma başvurmak benim için önemlidir. Tasarımı yaparken yalnızca kendi fikrimle yola çıkarsam ürünü piyasaya sürdüğümde karşılaşacağım iyi, kötü tepkilere hazırlıksız yakalanmış olurum. İnsanların fikrini ve yorumlarını erkenden almak gelecekte oluşabilecek sorunları minimuma indirmektir. Özellikle ayakkabı piyasasında, hele ki bir de sneaker üretiyorsanız her numaradan ve her ayak tipinden insanın bu modelleri önceden test etmesi çok önemli. “Full Size Run” adını verdikleri sistemde (aynı zamanda bir önceki sayıda bahsettiğim YouTube şovunun ismi) tam olarak bunu yapıyorlar. Her çiftten bir numara üretip insanlarla ayakkabıyı denetiyorlar ve gelen şikayet ve yorumlara göre modeller geliştirilerek son halini alıyor. Anlattığım bu bilgi az sonra bahsedeceğim “Friends and Family” modellerinin piyasaya çıkma nedenlerinden farklı olsa da bazı modellerde anlam taşıyor.

Sneaker piyasasında da “Friends and Family” olarak piyasaya sürülen ve alma hayalleri kurduğumız bir çok model var. Peki bu modeller ne amaçla tasarlanıyor? Öncelikle moda dünyasında tarihler çok önemlidir. Siz 2020/Kış koleksiyonunu giyiyorken, 2021/Yaz koleksiyonu tanıtılmaya başlar. Tüm bunlar olurken ise 2022/Yaz koleksiyonunun üretimine çoktan girilmiştir. Bu kadar önden giden bir takvime sahipseniz, aile ve arkadaşlarınıza bu ürünleri önden sunmanızın da bir sakıncası yoktur. Bazı tasarımcılar, koleksiyonlarını veya sneaker modellerini önceden test etmesi veya reklam yapması için aile ve arkadaşlarına hediye ederler. Bu sayede hem ürünün haberi verilmiş olur hemde ürün test edilmiş olur. Kanye West ise bana göre bu tanıtımı en düzgün yapanlardan biri. Eşi Kim Kardashian’ın giydiği tüm kıyafet ve sneakerlarda Kanye’nin parmağı var. Hatta yaptıkları şovun (Keeping Up With The Kardashians) bir bölümünde Kanye, Kim’i bir gün içinde farklı kombinlerle paparazzilerin önüne çıkması için zorluyor, bu sayede yeni çıkacak Yeezy koleksiyonunu basına önden tanıtmış oluyor. Kim arabasında üstünü değiştirip sokak sokak paparazzi arıyor!

Konu buraya kadar anlaşıldıysa eğer, fazla dağıtmadan asıl konumuz olan “Friends and Family” özel üretimlerini anlatmaya başlamak isterim. Bazıları Kanye gibi sneaker modellerini yakın çevreleri ile basına tanıtırken, bazıları ise yalnızca yakın çevrelerine özel sneaker modelleri tasarlıyorlar. Bunlar sınırlı sayıda piyasaya yalnızca bir kez sürülen sneaker modelleri ve “Friends and Family” olarak anılıyor. Yani eğer tasarımcıların yakın çevresindeyseniz bu sneakerlara ulaşabilirsiniz. Aksi takdirde bizim gibi fotoğraflarına bakıp iç çekmekle yetinebilirsiniz

Sneaker dünyasında bunun anlamı nedir? Sneakerlara ilgi duyanlar bir tasarımcı ile arkadaş olmanın değerini çok iyi anlarlar diye düşünüyorum. Müşteriler için yapılmayan yalnızca sizin ve minik bir çoğunluk için tasarlanan değerli modellere sahip olmak anlamına gelir. F&F sneakerlarla ilgili olan en önemli bilgi ise, onlar için ödeme yapmak zorunda olmamanız! Kanye, Pharrell veya Lebron ile arkadaşsanız, bu şansı elde edebilirsiniz. Ancak şu an öyle bir şansınız yok ise gelin en güzel “Friends and Family” sneakerlarına bir göz atalım.

AIR JORDAN 1 RETRO HIGH COLETTE Aralık 2017’de dünyaca ünlü konsept mağaza Colette kalıcı olarak kapılarını kapattı. Bunun anısına Jordan markası, mağazanın imzası olan Mavi rengini, çift nokta logosunu ve markanın 20 yıllık hizmetini anan 1997, 2017 yıllarını tasarımına eklediği sınırlı sayıda özel Air Jordan 1 modeli çıkarttı. Bu özel sneakerda “tekrar görüşene kadar hoşçakalın” mesajı, yarı saydam tabana “au revoir” kelime grubu işlenerek sergilendi. Air Jordan 1 Colette, şu an Flight Club’da 7000 doların üzerinde listelenen çok özel bir “F&F” modeli. O etkinlikte olduğunuzu ve ÜCRETSİZ bir çift aldığınızı hayal edin!

JORDAN 4 RETRO TRAVIS SCOTT “PURPLE” Travis Scott x Air Jordan 4 “Purple”, ünlü sanatçının Nike ile işbirliklerinden biri. Ancak bu sneaker hiç bir zaman piyasaya sürülmedi. Mor rengiyle ilgi çeken Jordan 4’ün yine arka tarafında “Nike Air” ve “Cactus Jack” yazıları boy gösteriyor. 2018’in sonlarına doğru medyanın ilgisini çekmeye başlayan ve 2019 yılının başlarında sanatçının aile ve arkadaşları için yalnızca 1000 adet üretilen bu sneakerın piyasadaki resale fiyatı 13,500 dolar civarında.

AIR MAX PARRA 2018 Nike Air Max 1 Parra’nın “Friends an Family” versiyonu, halk için piyasaya sürülen modeline oldukça benziyor. Ancak iki modeli birbirinden ayıran birçok özellik var. “Midfoot” adı verilen orta bölümdeki bulut grafiği ve ayak bileği bölgesinde şekerlemelere benzeyen kırmızı çizgileri, kendini diğer modelden ayrı tutan bir özellik. Tabii bu iki ayakkabıyı birbirinden ayıran en büyük farklılık bu değil. Air Max Parra 2018 Friends and Family sneakerları resale markette fiyatı 2,500 dolardan başlıyor! “Halk” için üretilen versiyonunun marketteki fiyatı ise 400-1000 dolar civarında.

ADIDAS PHARELL NMD HU CHINA PACK HAPPY (GOLD) adidas NMD Happy, yalnızca Çin’deki seçili adidas Originals mağzalarında satışa sunulan özel paketin bir parçası olarak Mayıs 2018’de piyasaya sürüldü. Dört renkten oluşan paketin diğer üç rengi; kırmızı, mavi ve yeşil, altın rengi kadar ilgi görmedi. Yalnızca 300 çift üretilen bu model aslında bahsettiğim diğer modellerden biraz farklı. Tam olarak “Friends and Family” kategorisinde piyasaya sürülmese de, Çin’deki seçkin adidas Originals mağazalarında yalnızca 300 adet olarak piyasaya sunulması onu da bu kategorinin önemli bir parçası yapıyor. Özel ayakkabının fiyatı 3,800/7.000 dolar arasında değişiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir