DEMNA’NIN ESTETİK YOLCULUĞU: BALENCIAGA’NIN 2024 KIŞ KOLEKSİYONU


Balenciaga’nın 2024 Kış koleksiyonu ile Paris’e geri dönüşü, Demna’nın estetik yolculuğunun köklerine bir selam niteliğindeydi. Moda sahnesinde on yıllık evrimin kutlanmasıyla birlikte markanın kreatif direktörü Demna; “Bu koleksiyon, estetik anlayışımın özünü temsil ediyor, moda alanında on yıl boyunca keşfettiğim ve içselleştirdiğim birikimin bir sonucudur,” işitsel notlarda vurguladı.

Heyecan verici bir sahnede, odanın her yerini saran ekranların, şehrin gece hayatının nabzını tutan enerjiden TikTok kültürüne kadar değişen görselleri yansıttığı aşikar. İzleyiciler arasında Serena Williams, Kim Kardashian, Juyeon ve Cole Sprouse gibi ikonlar, Balenciaga’nın imza parçalarıyla süslenmiş şekilde geçmiş ile bugünü birleştiriyor.

Boyundan bağlamalı trençkotlar ve beli abartı ile vurgulayan vücuda oturan elbiseler, ileri görüşlü üstler olarak yeniden yorumlanan denim pantolonlarla yan yana yürürken, geleneksel siluetler ile yenilikçi yeniden yorumların sınırlarını bulandırıyor. Cesur doku ve desen kombinasyonları, bir zıtlıklar senfonisi yaratırken; elbiseler üzerine elbiseler, eBay tişörtleri ve eski Planet Hollywood motiflerinin oyunbaz göndermeleriyle görüyoruz. Şovun öne çıkanları ise kesinlikle sıra dışı aksesuarları. Oversize çantalar, yırtık çizmeler ve koparılmayı bekleyen etiketler!

Kreativitenin nihai lüks olarak ortaya çıktığı koleksiyon, Demna’nın her zamanki gibi sınırları zorlayan tasarımları ile kendini ifade etmenin yollarını arıyor.